Vluggertje Cat Tien national park - Reisverslag uit Xóm Chiêu, Vietnam van Vialtaro - WaarBenJij.nu Vluggertje Cat Tien national park - Reisverslag uit Xóm Chiêu, Vietnam van Vialtaro - WaarBenJij.nu

Vluggertje Cat Tien national park

Blijf op de hoogte en volg Vialtaro

31 Juli 2013 | Vietnam, Xóm Chiêu

NL
Cat Tien National Park de volgende en alweer bijna laatste stap in Vietnam. We hebben weer eens gekozen voor de luxe van een "private car" om bij het park te komen. Een bootje zet ons over, en binnen vijf uur zijn we van de 'koele' hoogvlakte in de drukkende hitte van het oerwoud. Hier in Cat Tien hebben we misschien wel de hoofdprijs efficiency gewonnen. Binnen 24 uur hebben we geregeld en uitgevoerd:
bezoek aan gibon rehabilitatie-centrum; avond jungletour; halfdaagse trekking naar crocodile lake (en ja daar was echt een krokodil te zien) ; een bezoek aan beer rehabilitatie-centrum EN de doorreis naar Ho Chi Min City (Saigon voor de liefhebbers) per lokale minibus. We hebben heel wat dieren gezien. Wat het meeste bijblijft? Het gibon koor in de vroege ochtend, de beren en misschien ook wel het vijf-uur-opgevouwen-ritje met de minibus (open-schuifbaar aircosysteem in bijna ieder raam...)
Tot slot een voorproefje HCM: een wereldstad.... Veel 'westelijker' dan alle andere plekken die we gezien hebben...en we hebben zelfs een jacuzi in de badkamer!!

MK
Кат Тиен е национален парк во кој бевме точно 24 саати. Отидовме со кола и со бродче ја поминавме реката и таке стигнавме од високата 'ладовина' до вланата топлина на ѓунглата. Бевме мноту ефикасни во тие 24 саати: бевме во центар за опоравување на гибони (мајмуни), во центар за опоравување на мечки, имавме ноќно сафари и трекинг до езерото на крокодили (видовме 1 крокодил). Видовме многу животни. Највпечатливи беа мечките, хорот на гибоните што не разбуди насабајле и патувањето од паркот до Хо Ши Мин Сити. Патувавме за прв пат со минибус, јавен сообраќај, во кој седиштата и просторот за нозе се толку мали што одвај не собра.
Првиот впечаток од ХШМС: огромен град што делува многу по западњачки од сите други досега.
Собата во паркот беше лоша, иако имаше дури и телевизор и еркондишен, ама во ХШМС ја имама најубавата соба досега.

• 31 Juli 2013 - 19:55

Нина:

Читам како си поминувате ,лудо и интересно ,але.Само си мисла дали не чувствувате страх од тие животни околу Вас.Колку разбрав тие се наотворено и слободно шетаат.Уживајте во убавините за нас непзнат свет.Пријатно и догледање.Пооооздрав.Нина

• 01 Augustus 2013 - 05:19

Tanja:

Здраво Нина, мечките што ги видовме беа затворени. Но целта на националниот парк е да се заштитат животните во природата. Во теорија има многу животни на отворено и слободни, но тие повеќе се плашат од луѓето отколку ние од нив. Затоа не е страшно. Ноќта се слушаат многу звуци, но ние спиевме во зидана куќа, па и тоа не е страшно (во шатор би била друга приказна). Едино што мене ме исплаши беше големиот пајак во купатилото, поготово затоа што многу брзо се движеше. Поздрав, Тања

• 01 Augustus 2013 - 07:52

Borko:

Mnogu ubavo i interesno, zosto nema video? Pozdrav Baba i Dedo.